Translate

czwartek, 26 stycznia 2017

TOP 10: Samochody, które się nie zestarzały


Witam. Dziś w TOP 10 powracamy do stylistyki samochodów. W tej kategorii nie ma dla stylisty większego wyróżnienia jak fakt, że auto które zaprojektował nie chce się starzeć. Kiedyś w celu osiągnięcia takiego stanu wystarczyło zaprojektować proste nadwozie, bez żadnych zbędnych fajerwerków - dobre przykłady takiego podejścia do tematu to niektóre starsze modele Audi, czy choćby Mercedes W124. Współczesnym przykładem chłodnego i zachowawczego projektu, który możne się dobrze bronić nawet za 10 lat zapewne będzie nowe Volvo XC90. Ale jest też inna droga, znacznie trudniejsza - zaprojektować coś awangardowego, coś co po wielu latach wciąż będzie wyglądać nowocześnie i za cholerę nie będzie się starzeć - zaprezentuję przykłady takich właśnie aut. Tym razem jednak uaktywnię Was - czytelników, a ja podam tylko dwa reprezentatywne - w mojej opinii też najlepsze - przykłady, a o resztę proszę Was w komentarzach tu, albo na FB.


1. Renault Espace IV generacji (2002-2014)


Znajomi mi świadkami, że szczerze nienawidzę tego samochodu. W rodzinie jest jeden egzemplarz i nieustannie są z nim jakieś problemy. Ostatnio na przykład nie chciał odpalić bo alternator jest tam chłodzony płynem chłodniczym i jak płynu jest za mało to auto stwierdza, że po prostu sobie nie odpali. Generalnie większość silników w tym modelu była tragiczna, a kilka rozwiązań woła o pomstę do nieba. Jednak - jeśli ktoś zapyta się mnie o najlepiej zaprojektowanego dużego vana to bez wątpienia wymienię właśnie Espace IV generacji. Pamiętam jak dziś moje wrażenie po zobaczeniu w prasie motoryzacyjnej wizualizacji tego modelu - myślałem wtedy - nie ma opcji, żeby wprowadzili do produkcji tak awangardowe nadwozie, po prostu nie ma opcji. A jednak. To auto jest wspaniałym przykładem auta, które za cholerę nie chce się starzeć. Mam nawet wrażenie, że najnowsza generacja wygląda starzej i mniej atrakcyjnie. Aha - wnętrze też jest całkiem nowocześnie zaprojektowane i wciąż robi wrażenie - można by je szybko odświeżyć np. poprzez dodanie dużego dotykowego ekranu na środku i to w zasadzie tyle. Autorem projektu jest Patrick Le Quement.



2. Toyota Celica VII generacji (1999-2006)


Zacznę podobnie jak powyżej - czyli od krytyki. Szczerze powiedziawszy nie jestem wielkim fanem marki Toyota ze względu na ich image. Kojarzą mi się ze stylistyczną nudą - zdecydowana większość Toyot jest wizualnie równie interesująca co kartka papieru. Nawet modele sportowe nie miały nigdy zbyt dużo stylistycznej ikry. Przykłady? Sportowa Supra IV generacji wygląda w zasadzie jak większa Celica, brakuje jej sporo do konkurencyjnego NSX-a, po którym faktycznie widać, że jest sportowym samochodem. Ale - w tym wypadku - przyjdzie mi pochwalić świetną stylizację ostatniej generacji Celici. To auto (którego produkcję zakończono 10 lat temu) po lekkim lifcie z powodzeniem mogliby produkować do dziś i nie wyglądałoby staro na tle konkurencji. GT86 wygląda moim zdaniem mniej nowocześnie, a do tego prawdopodobnie będzie się szybko starzeć ze względu na liczne dziwne detale. Pod stylistyką auta podpisały się aż 3 osoby - Alan R. Schneider, Yasuhiko Mizuhata i Hiroyuki Metsugi.




A teraz czas na wasze propozycje. Przypomnę tylko, że chodzi o samochody, które mogłyby być dalej na rynku. Nie jest to łatwe zadanie.




Przy okazji polecam kilka wcześniejszych wpisów z tej serii:


TOP 10: Najfajniejsze sedany 

TOP 10: Najohydniejsze sedany

TOP 10: Niedoceniane youngtimery 

TOP 10: Auta, których nie tknąłbym patykiem

TOP 10: Przedlifty ładniejsze od poliftów

 

 



63 komentarze:

  1. Mimo upływu lat całkiem fajnie wygląda peugeot 206

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. No ja zaproponuję Lexusa IS200

      Usuń
    2. IS200 - dobry strzał. Tylko kompletnie przeprojektowałbym tył, bo już mocno trąci myszką, zwłaszcza te okrągłe klosze lamp na klapie.

      Usuń
  2. bmw e60, pomimo że często spotykane i powinno się opatrzyć, wciąż wygląda świeżo i zdecydowanie lepiej niż f10, o stylistyce agresywnego mydła.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Faktycznie E60 wciąż wygląda dobrze, chyba nawet lepiej niż kiedyś i faktycznie bardziej nowocześnie od następcy.

      Usuń
    2. Dokładnie, ładnie zachowane w oryginale E60 nadal wygląda świeżo i atrakcyjnie, dla porównania A6C6 już się tak nie broni.

      Usuń
  3. Audi 80B3 (może już nie teraz) , Opel Vectra B, Honda Prelude V, Mercedes W203

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Pierwsze dwa odpadają - dziś wyglądają już zdecydowanie staro. W203 moim zdaniem też się zestarzał, głównie przez te jajka z przodu, ale Prelude V to fakt - nie zestarzało się mocno i podejrzewam, że po małym lifcie mogliby ją oferować nawet dziś. Jakieś nowe lampy, większe felgi, duży ekran do środka + trochę elektroniki i tylko wprowadzać na rynek:)

      Usuń
  4. Ja bym zaproponował Thesisa, mając przed sobą zadbany egzemparz możnaby pomyśleć że mamy przed sobą max dwuletnie auto za 300-400 tys zł.

    OdpowiedzUsuń
  5. MINI BMW od 2001 r. Nadal swietnie wyglądają i to pomimo upływu lat. To samo Fiat 500, nadal świeżo i fajnie :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Mini - racja. Wygląda dużo lepiej niż te nowsze, które są już tak opasłe, że są bardziej Maxi, niż Mini:D 500-tka odpada - dalej ją produkują, a poza tym ma trochę skopane proporcje - jest ewidentnie za wysoka.

      Usuń
  6. C6. Szkoda że 90% jest z dizlami :(

    OdpowiedzUsuń
  7. Alfy praktycznie wszystkie :) z naciskiem na 156 i 166. Im są starsze tym lepiej wyglądają jak dla mnie.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. No nieee. O ile ze 166 można się zgodzić, to 156-tka zestarzała się i to w jakiś taki mało szlachetny sposób - ale to tylko moja opinia. Wznowiona do produkcji na tle dzisiejszych aut wyglądałaby dziwnie.

      Usuń
    2. Jako alfiarz do szpiku kości również uważam, że 156 starzeje się brzydko. To dziwne, bo 156 pre-fl jest majstersztykiem designu.
      166 ma wspaniałą sylwetkę i starzeje się z godnością.

      Usuń
    3. Aha, twierdzenie, że wszystkie Alfy zasługują na miejsce w tym top 10 jest mocno dyskusyjne, bo sugeruje, że Alfa nie zrobiła nigdy Sei, 33 i kilku innych modeli...

      Usuń
  8. O mam :) Lamborghini Countach, szczególnie wersja przed zakończeniem produkcji

    OdpowiedzUsuń
  9. Jak przeczytałem tytuł artykułu to pomyślałem od razu o Celice - jej design jest chyba głównym powodem, dla którego jeszcze ją trzymam. Bardzo ładne i całkiem wygodne coupe.
    Co do innych - wachałbym się co do Alfy GTV. Przód się zestarzał, ale reszta, może by i uszła.
    Może jeszcze Ford Puma - kiedyś bardzo oryginalny, teraz mniej, ale ciągle się trzyma. Niestety wybiło je już niemal doszczętnie. Dobrego egzemplarza to ze świecą szukać.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W kwestii stylistyki jest świetna, a i podaje całkiem nieźle - śmigałem kiedyś tą słabszą wersją (140 coś tam KM). A sprawia jakieś problemy, że trzymasz ją tylko dlatego, że ładnie wygląda?

      Usuń
    2. To jest 1.8 143 KM. Ujdzie, ale szału nie ma, do tego jeździ przyjemnie powyżej 3000 - 3500 obrotów dopiero. A wtedy robi się już głośno. Problemów nie sprawia, poza tym, że spala olej (przedliftowe egzemplarze miały z tym problem - producent przewidywał wymianę spodu silnika o ile palił ponad 1 l/1000 km; moja spala jakieś 0,7l). Po prostu wolałbym coś fajniejszego, ale do tego trzeba dozbierać :)

      Usuń
    3. Akurat przód w GTV jest genialny i ponadczasowy, profil też fajny, jedynie tył i tylny pas swiateł może zdradzać jego wiek

      Usuń
  10. Lexus IS pierwszej generacji wciąż dość fajnie wygląda.

    OdpowiedzUsuń
  11. Myślę, że całkiem nieźle wygląda w tej kwestii Hyundai Coupé (gen 1, 1996-2001)

    OdpowiedzUsuń
  12. Jak nie lubię Forda Ka, tak wydaje mi się, że i on odnalazłby się po lifcie na rynku aut nowych.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. O - Ford Ka to znakomity strzał. Lekki lift, trochę współczesnych bajerów i na rynek.

      Usuń
  13. CIVIC ufo i Swift III (2005) - zaraz wchodzą na rynek następcy następców, wyglądający gorzej/podobnie
    poza tym nieźle się trzymają Subaru Outback III (2005) i BMW Z8

    OdpowiedzUsuń
  14. Miałem pisać Civic VIII, ale już mnie hurgot sztancy ubiegł ;)

    Sposób na starzenie stylistyki to od dawna ma VAG - każde auto w momencie premiery już wygląda jakby było stare i obecne na rynku od wielu lat ;)

    OdpowiedzUsuń
  15. A gdzie Accord VII gen... !!!

    OdpowiedzUsuń
  16. Kwestia gustu, ale może Lancia Thesis?

    OdpowiedzUsuń
  17. Mercedes W211, Alfa Romeo 159 ( widziałem Gulię i jak dla mnie 159 bije ja na głowę, Gulia jest węższa i dłuższa jakaś dziwna, w reklamach wygląda jakby była rozmiarów Mercedesa S klasy a jest chyba mniejsza od C klasy ... to będzie chyba ostatni model Alfy :( za tą kasę taka fura ... lipa )

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zgadzam się ze 159-tką to auto wygląda o niebo lepiej od Gulii. Choć 159 ma jedną wadę w postaci zbyt długiego przedniego zwisu, ale to przednionapędówka, wiec nie mieli innego wyjścia.

      Usuń
    2. Bez przesady, najpierw popatrz co oferuje konkurencja a co alfa. Wygląd też ma znaczenie- ten samochód zwraca na siebie uwagę.
      I jeżeli w niemieckim auto Bildzie wygrywa z serią 3 to coś już znaczy :D
      http://www.autobild.de/artikel/alfa-romeo-giulia-bmw-3er-test-10825807.html

      Usuń
  18. Jak dla mnie Peugeot 406 po liftingu (sedan) do dzisiaj wygląda dobrze.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Racja - to auto wciąż wygląda bardzo schludnie (zwłaszcza jak porówna się z następca, czyli obrzydliwym 407 z przednim zwisem długości 44 mil morskich), ale produkowane dziś jednak nieco trąciłby myszą.

      Usuń
  19. W Espace najgorsze były 1.9 2.2 i 3.0 dCi. 2.0 dci są bardzo fajne, nie sprawiają problemów, tak samo jak pancerne 2.0 Turbo (silnik ten sam co w Megane RS) do którego można pakować gaz i jeździć póki koła nie odpadną. To samo 3.5 V6.
    Alfa 159 to zdecydowanie dobra propozycja. 166 FL tak samo, bo przed fl już mniej aczkolwiek samochód nadal robi wrażenie, tym bardziej że wypuszczono go w 1998 roku.

    OdpowiedzUsuń
  20. Moimi kandydatami są:
    - Ostatnia generacja Mazdy 929
    - Subaru SVX
    - Citroen XM
    - BMW E38/E39?
    "Lordessex"

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. No nie - mówimy o samochodach, które mogłyby być produkowane dziś. Wszystkie te auta wyglądałyby już lekko archaicznie na tle dzisiejszych.

      Usuń
  21. Ostatnio słyszałem że mòj Galant Avance VIII gen wygląda na 3latka. W sumie stylistyka jest ok jak na debiut sprzed 21lat. Co Pan Qropatwa na to? Pzdr Jogurt

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zgadzam się w pełni, ale mogę być w tej kwestii lekko nieobiektywny z wiadomego względu:D

      Usuń
    2. Chciałem napisać to samo ale jako posiadacz gala sporta 98' w sedanie jestem jeszcze bardziej nie obiektywny niż autor bloga

      Usuń
  22. To nie mam pojęcia, to albo ja się zatrzymałem w rozwoju jakieś 20 lat temu albo motoryzacja. Bo te samochody które wymieniłem nie odróżniają się w sposób znaczący od współczesnych, szczególnie Subaru SVX czy Citroen XM.
    To może BMW E65 w takim razie?
    "Lordessex"

    OdpowiedzUsuń
  23. Hehe, tak myślałem że to ja muszę napisać o Galu pierwszy ;)

    OdpowiedzUsuń
  24. Mam pewne zastrzeżenia do Celici, bo przód i profil są bardzo fajne ale tył jest efektem totalnego braku zaangażowania. Po prostu Yakozuki z Hashimoto stracili całą energię na narysowanie sylwetki, przodu i kilku detali, a gdy doszli do rysowania zadka, to opadli z sił całkowicie i kazali to dokończyć stażystom...
    Gdzieś kiedyś przeczytałem, ze wg stylistów kanty i proste ostre linie starzeją się wolniej/lepiej od obłości (pewnie to wyjaśnia fenomen brzydkiego starzenia się Alfy 156), więc zapewne to trzeba brać pod uwagę. Oczywiście nie można popadać w skrajności, bo takie moje Spore Quadrativo to do pięknych zdecydowanie nie należy.
    Przedmówcy wskazywali na IS I-gen - propsuję ostro!
    Z futurystycznych - Avantime - uwielbiam.
    Stare AR Giulia GT i Lancia Fulvia - na fali neo-retro odnalazłyby się wspaniale.
    Fiat Dino w kabriolecie - podobnie jak powyżej.
    MX5 NB.
    A wracając do Toyoty, to biorąc pod uwagę ich obecną stylistykę (wliczając w to Lexusa), mam wrażenie, że one w dniu premiery są już po 15 liftingach/botoksach/implantach, w dodatku wyjątkowo spartaczonych. Ale przecież tawarisz Zientarski przekonuje, że są piękne...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Mi tam bardzo podoba się ten tył - pasuje do całości i ma wpływ na odbiór całej sylwetki jako nowoczesnej - i to nawet teraz.
      A Lexus to temat na osobny wpis - kiedyś robili auta raczej nudnawe, a teraz przesadzone do porzygu. Określenie " po 15 liftingach/botoksach/implantach" jest cholernie trafne:)

      Tow. Włodzimierz "Toyoda" Zientarski - nie znam;)

      Usuń
  25. 70 lat temu też przekonywali że komunizm i Związek Radziecki są piękne. A jakie były naprawdę każdy zapewne wie :-P
    "Lordessex"

    OdpowiedzUsuń
  26. Dobra - robię uzupełnienie TOP 10. Na podstawie Waszych propozycji i tego co sam uważam:

    4. Na pewno Lexus IS pierwszej generacji
    5. Ford Ka pierwszej generacji
    6. Honda Civic VIII generacji (UFO)
    7. Alfa-Romeo 166 (poliftowe)
    8. BMW E60
    9. Lancia Thesis
    10.Pierwsze Mini od BMW

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. 166 to jednak przedliftowe. Przyglądnij się dobrze przed i poliftowi - przedlift jest bardziej spójny. Tak, jest "brzydszy", ale design jest lepszy (zauważ jak idealnie schodzą się wszystkie linie karoserii, przetłoczenia, łączenia paneli - w polifcie to już jest wszystko zaburzone).

      Usuń
    2. O, znalazłem: http://thethinkersgarage.com/2013/12/04/analysis-alfa-166-pre-post-restyling/

      Usuń
    3. Fajne opracowanie - ale gładkość linii nie jest jedynym wyznacznikiem jakości designu - gdyby tak było to najładniejszym nadwoziem byłoby takie w kształcie kuli - tam wszystkie linie schodzą się idealnie:) W polifcie dodali po prostu trochę pazura i to do mnie tafia bardziej niż przedlift, króry jest zwyczajnie zbyt "grzeczny" i neutralny w stosunku do polifta.

      Usuń
    4. Polift robi lepsze pierwsze wrażenie, ale ma parę wad. Przedlift wg mnie jest bardziej spójny. Wystarczyłoby mu jedynie zmienić lekko kształt lamp :)

      Usuń
  27. bmw e60, alfa 159 i 166 po lifcie, volvo s60 i v70 1gen, vw pheaton, civic ufo

    OdpowiedzUsuń
  28. w tym zestawieniu stawiam na:

    3. Fiat Seicento (wg mnie nic się nie zestarzał)
    4. Peugeot 206
    5. Honda Civic VIII generacji (UFO)
    6. Lancia Thesis
    7. Suzuki Swift III
    8. Alfa 159 (mam słabość do tego modelu i nic tego nie zmieni)
    9. Dodge Avenger
    10. Mitsubishi Galant VIII sedan po lift (jako właściciel oglądam go w każdych warunkach atmosferycznych z każdej strony i zawsze wygląda tak że bym go kupił jeszcze 2 razy)

    OdpowiedzUsuń
  29. To ja dodam od siebie Mazdę Premacy. Ojciec miał taką, bardzo bezawaryjne auto. Wygląda moim zdaniem nadal bardzo świeżo (modele po lifcie) zarówno z zewnątrz jak i wewnątrz.

    OdpowiedzUsuń
  30. Ford GT 40
    Kopia z 2002 tak samo.

    OdpowiedzUsuń
  31. Alfa 166 tylko przedliftowa.Poliftowa jest wstretna,ohydna,zla i glupia.

    OdpowiedzUsuń
  32. Peugeot 607 - sylwetka nic, a nic się nie zestarzała, dostosować tylko przód do obecnych trendów i myślę, że nadal wyglądałby atrakcyjnie.

    OdpowiedzUsuń
  33. Toyota Celica VII generacji nadal broni się wyglądem i parametrami.

    OdpowiedzUsuń
  34. osobiście bardzo lubię Toyoty, to prawda że nie wyróżniają się na siłę wyglądem, ale dla mnie to właśnie ich zaleta - klasyka, elegancja i wdzięk

    OdpowiedzUsuń
  35. Ciekawe zestawienie, jednak żaden z nich nie przypadł mi do gustu.

    OdpowiedzUsuń