Translate

wtorek, 22 lipca 2014

PRAWDZIWY SZWAJCAR: Mercedes-Benz Rennwagen-Schnelltransporter 1955


Dziś z okazji totalnego rozkuxxiania rywali w F1 przez zespół Mercedesa (i to nawet bez FRIC-a) wrzucam kilka fotek auta blisko związanego z historią F1. O tym samochodzie napisano już chyba wszystko, więc nie będę powielać tych treści. Polecam choćby ten artykuł. Dziś zajmiemy się raczej kontemplowaniem jego finezyjnych kształtów.
Najważniejsze info jest takie, że mamy do czynienia z kopią Blaues Wundera, a geneza tego wielce oryginalnego pojazdu jest także wielce ciekawa - podobno była nią chęć zastraszenia rywali. Bo jeśli tak wygląda transporter do bolidów zespołu Mercedes-Benz, do jak na wursta 1.9 tdi wyglądają one same!?


To jest dopiero spory zwis przedni


Lubię ten samochód m.in. za fakt pokazania światu, że marka, którą ludzie powszechnie mają za raczej stonowaną, czy też zachowawczą potrafi tworzyć też naprawdę zwariowane konstrukcje (choć z sensem). 
Auto nie posłużyło zbyt długo swojemu zespołowi - już w pierwszym roku służby miał miejsce tragiczny wypadek, który wpłynął na losy opisywanego pojazdu. W trakcie wyścigu 24 Heures du Mans zwyczajowy ładunek M-BR-S, czyli Mercedes-Benz 300SLR wypadł z trasy, dekapitująć kilka osób, raniąc 140, a ostatecznie zabijając aż 84 widzów. Po tym wypadku Mercedes wycofał się z wyścigów na wiele lat, a M-BR-S poszedł w kąt, po czym w 1967 roku po prostu go zezłomowano. 

W końcu to stary, dobry Merol!


5 komentarzy:

 1. Ależ to musi dostarczać wrażeń przy hamowaniu bez ładunku ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. I tak właśnie powinien wyglądać transporter dla bolidów, a nie zwykły TIR w którym nic nie widać. Żeby chociaż współczesne transportery miały przezroczyste ścianki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No fabryczny Actros faktycznie nie wygląda zbyt okazale. W muzeum Merola wisiało takie zdjęcie, na którym stał właśnie on, plus nasz dzisiejszy bohater i coś tam starszego obok siebie. Najnowsze dzieło wyglądało zdecydowanie najsłabiej.

   Usuń
 3. "Bo jeśli tak wygląda transporter do bolidów zespołu Mercedes-Benz, do jak na wursta 1.9 tdi wyglądają one same!?" że jak!? jaki miał być przekaz?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Taki niemiecki odpowiednik "na Ozyrysa". Wiem - czasami piszę bzdury:)

   Usuń