Translate

wtorek, 5 grudnia 2017

PRAWDZIWA PATYNA: Mazda Cosmo CD


Witam. Wczoraj jeden z czytelników i miłośników szrociaków podesłał mi zdjęcia auta, które zakupił kilka dni temu. I nie byłoby w tym nic dziwnego gdyby nie było to kosmicznie egzotyczne auto jakim jest Mazda Cosmo generacji CD, w zależności od rynku nazywana również Cosmo AP (Anti-Pollution), Mazdą 121 lub Mazdą RX-5, o ile pod maską znajdował się silnik Wankla. Ale to nie wszystko - historia związana z zakupem i stan samochodu były na tyle interesujące, że po prostu musiałem pokazać to auto na szrociakach w ramach Prawdziwej Patyny. Zacznijmy od historii. Otóż Mazda jest klasycznym bushfindem (o ile w ogóle funkcjonuje takie pojęcie) i zgodnie z nazwą została odnaleziona w krzakach na pewnej posiadłości w Holandii, która to została wystawiona na sprzedaż. Właściciel postanowił oczyścić nieruchomość ze wszelkich "ruchomości" i tym sposobem Mazda wypłynęła na rynku. Szybko dowiedziała się o tym międzynarodowa społeczność miłośników i posiadaczy tego rzadkiego modelu Mazdy chętnych do przytulenia bolidu celem przeznaczenia na części m.in. ze względu na kompletność i fakt, że auto niestety nie posiada dokumentów. Była jednak jedna osoba z Polski - Piotrek - która zadeklarowała chęć nabycia samochodu celem jego kompletnego odrestaurowania i zarejestrowania (jest to u nas możliwe), co przechyliło sprawę na korzyść Piotrka i to on stał się właścicielem Mazdy Cosmo. Warto dodać, że najprawdopodobniej jednej z zaledwie dwóch lub trzech takich w naszym kraju. Generalnie na tle całego rynku auto też jest bardzo rzadkie - to wersja fastback, a dodatkowo jeszcze mamy winyl na dachu (wersja landau), co czyni ten egzemplarz ultra rzadkim. Rocznik auta nie jest dokładnie znany - ale to zakres od końca 1974 do 1976 roku. Zgodnie z tym co pisałem na początku pod maską znajduje się klasyczny 4-cylindrowy rzędowy silnik o pojemności 1769 cm3 o mocy 100 KM, co uczyni proces odbudowy auta choć trochę łatwiejszym niż w przypadku gdyby pod maską czaił się silnik Wankla. 

Ledwo byłą ją w ogóle widać


Tu już po wstępnym karczowaniu
Tu doskonale widać tzw."opera window"Jeśli ktoś ma przednią szybę do Mazdy Cosmo CD - proszę pisać
Deska rozdzielcza też by się przydała :)

Na koniec chcę jeszcze raz pogratulować Piotrkowi zakupu Mazdy i życzyć mu wiele cierpliwości w przywracaniu jej do życia. Może już za jakiś czas zrobimy test Mazdy Cosmo na szrociakach;)


Mazda przypomniała mi te Citroeny CX - chyba moje najlepsze bristolskie znalezisko.

12 komentarzy:

 1. taa wnakel to się istotnie czai ... super auto i misja. oby od Piotrka nie odeszła żona partnerka w trakcie reanimacji mazdy ani komornik nie przyszedł !

  OdpowiedzUsuń
 2. Cosmo bez trójkąta pod maską... ?

  OdpowiedzUsuń
 3. Jak to w ogóle mogło się zachować w tym kraju?! Wilgoć i słona woda non stop. Świetne!

  OdpowiedzUsuń
 4. Kiedy nadejdzie ten moment? Ogólnie Mazdy są zazwyczaj ładne.

  OdpowiedzUsuń
 5. Współczuje mu szukania części :) Lekcje japońskiego na pewno się przydadzą ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W dobie internetów nie jest to takie straszne jak kiedyś. Jak masz środki to ogarniesz co trzeba. Międzynarodowe forum ponoć prężnię działa, więc nie powinno być tak najgorzej.

   Usuń
 6. Tył jakby podobny do Hillmana Avengera.
  Piotrkowi życzę dużo wytrwałości w procesie renowacji Mazdy, na pewno nie będzie łatwo.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Racja. Ale z boku to już Mazda jest totalnie unikalna i nie da się jej pomylić z niczym innym.

   Usuń
 7. Ciekawe czy motór mu zakręci ? ja rok temu kupiłem samochód po 27 letnim postoju... i dupa ...tłoki to się chyba przyspawały do cylindrów :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Podziwiam tak odważną decyzję i życzę oczywiście udanej renowacji :-D
  "Lordessex"

  OdpowiedzUsuń
 9. Niesamowite wprost, że takie rzeczy się jeszcze zdarzają. Auto przepiękne i naprawdę nietuzinkowe, gratuluję nabywcy i życzę pomyślności w odbudowie. Jest to wg. mojej wiedzy na 99% jedno z trzech w Polsce z czego jeden egzemplarz stoi w moim garażu :))) Bardzo chętnie nawiążę kontakt z Piotrkiem :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Napisz mi maila na szrociaki@gmail.com

  OdpowiedzUsuń