Translate

wtorek, 3 czerwca 2014

PRAWDZIWY SZWAJCAR: Jensen 541Z okazji 60-lecia wprowadzenia tego modelu do produkcji dziś zaprezentuję bliżej Jensena 541, którego to udało mi się spotkać na zlocie w Queens Square w Bristolu. Jego sylwetka jest nie do pomylenia z niczym innym i zastosowano tu wiele interesujących zabiegów stylistycznych. Samochód wytwarzano w latach 1954-1959, a produkcja zamknęła się zaledwie 226 egzemplarzami, co dziś czyni ten samochód niezwykle rzadkim. Jensen charakteryzował się stosunkowo niską masą (1220 kg) – jego konstrukcja to bowiem stalowe, rurowe podwozie nakryte nadwoziem z włókna szklanego. Silnik to R6 o pojemności niecałych 4 litrów i mocy około 135 KM.
Jensen w wersji 541R wsławił się tym, iż podobno był to pierwszy 4-miejscowy samochód z hamulcami tarczowymi na swoich wszystkich - zgadnijcie - 4 kołach. 
Jensena możecie kojarzyć po jego chyba najbardziej znanym modelu, czyli Interceptorze.Ależ ten tył jest kosmiczny
Dobre blaszki swoją drogą
Jest ekierka - można jechać


7 komentarzy:

 1. Uff, jak zacząłem czytać "Jensen", to już się bałem, że będę musiał spojrzeć na paskudny ryj modelu CV8. Na szczęście dalej było, że to 541. Też ma trochę dziwny przód (zamykany wlot powietrza), ale i tak się całkiem przyjemnie na to auto patrzy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No fakt - CV8 jest dosyć specyficzny. Za to broni się moturami, jakie w nim montowali (V8 o pojemnościach 5,9 i 6,3 litra).

   Usuń
  2. Owszem - piękny jest, zaś bez trudu można zauważyć, skąd schyłkowe modele TVR miały zaczerpnięte pomysły na nadwozie :-)
   Jednak dla mnie Jensen to tylko i wyłącznie model FF - pierwszy cywilny samochód osobowy z napędem na cztery koła.
   Nie Ałdi, nie Subaru, ale własnie Jensen

   Usuń
  3. W rzeczy samej. Z tym, że (jak dla mnie) ten Interceptor FF nie jest zbyt interesujący z bryły.

   Usuń
 2. uu no to faktycznie prawdziwy szwajcar :) bardzo ładny samochód, można powiedzieć "z pazurem"

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetny samochód, moje marzenie z dzieciństwa, aż się łezka w oku kręci :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Tylna szyba zaje...fajna.

  OdpowiedzUsuń