Translate

niedziela, 16 marca 2014

PRAWDZIWA PATYNA: Austin A30





Kilkanaście dni temu na ulicy zauważyłem auto znane już z Miksu Bristolskiego cz.4 - Austina A30. W końcu miałem okazję przyjrzeć mu się bliżej i nie ukrywam, że trudno pozostać obojętnym na uroki tak małego i śmiesznego sedanika. Wielkościowo jest on nawet trochę mniejszy niż konkurencyjny Morris Minor. Jak widać kiedyś ludzie jakoś potrafili zaprojektować małego sedana, żeby nie wyglądał tak idiotycznie jak chociażby słynne w tym względzie Renault Thalia.

A30 zaprezentowano w 1951 roku a produkowano od 1952 do 1956 roku. Tym bardziej cieszy fakt, że auto, które liczy sobie już ponad pół wieku dalej jest używane przez właściciela na co dzień - widuję je bowiem w różnych częściach Bristolu. Wyróżniało się samonośną konstrukcją, co jak na tamte lata nie było jeszcze tak powszechne. Początkowo samochód kosztował 507 funtów, czyli o 62 mniej niż Morris Minor.

To zdjęcie doskonale obrazuje z jak małym zawodnikiem mamy do czynienia. Właściciel mógł przyjechać do widocznego w tle sklepu z vintydżowymi amerykańskimi ciuchami
Park Street jest tak stroma, że naprawdę dziwię się jak to maleństwo tu wjechało
Silnik ma bowiem zaledwie 800 ccm pojemności
Słuszny wiek tego bolidu można rozpoznać choćby po braku tradycyjnych kierunkowskazów - zamiast nich w słupkach B są ukryte kierunkowskazy ramieniowe



Wyprodukowano trochę ponad 223 tysiące egzemplarzy
Malowanie tylnej klapy trochę nie wyszło


5 komentarzy:

  1. Może i 800 ccm, ale za to lekki! Z resztą, w okolicach katedry są tam jeszcze bardziej strome ulice :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zgadza się. Na Clifton jest tego sporo a do tego są tak strome, ze w razie opadów śniegu to mogą tu mieć delikatnie mówiąc przesrane.

      Usuń
  2. Kurczaczek, fajnie masz w tym Bristolu. Chyba w końcu wybiorę się na Wyspy. W ogóle dziwi mnie, że ludziki używają zabytków jako dupowozy.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To naturalne - za klasyki nie płacisz podatku drogowego a i OC jest dużo tańsze, więc ludziom to się nawet opłaca.

      Usuń