Translate

sobota, 19 października 2013

PRAWDZIWA PATYNA: Morris Minor 1000


Dziś pierwszy kandydat do Prawdziwej Patyny jakiego udało mi się uchwycić w Liverpoolu, czyli Moris Minor. To auto to taka angielska Syrena - proste, tanie auto produkowane trochę za długo i mające dziś spore grono zwolenników. Porównanie dobre ale z małym wyjątkiem - Minor nie był aż tak gówniany pod względem jakości i rozwiązań technicznych jak nasza Syrena. Odnośnie zaś długiej produkcji to Minora trzaskano od 1948 aż do 1972 roku. Na zdjęciach zobaczymy przedstawiciela III serii produkowanej od 1956 roku. Auto zaprojektował ten sam koleżka co Mini - sir Alec Issigonis. Hammerite dobry na wszystko
Angielskie grzyby boją się o swoje Minory
Patenty użytkownika
Widać, że lakier już nie pierwszy
Rejestracje z czcionką 3D są wspaniałe

Minor przy swoim dzisiejszym odpowiedniku

Największa ciekawostka związana z tym autem wiąże się z wielką rzeźbą jakiej na nim dokonano. Otóż po zrobieniu auta prototypowego okazało się, że jest one trochę zbyt ciasne (na szerokość) stad też podjęto się oryginalnego zabiegu - rozcięcia auta na pół i dospawania 4 cali (około 10 cm) blachy na całej jego długości, tym samym poszerzając samochód. Do dzisiaj widać to na tym garbie na masce, jego szerokość to właśnie ten wspawany na całej długości Morrisa kawałek. W pierwszej serii pozostał też inny ślad tego rozwiązania czyli specyficzny łącznik na przednim zderzaku maskujący miejsce poszerzenia.
Rozwiązanie to ma po dziś dzień wielu fanów w Polsce. W niezliczonych rozsianych po Polsce "dziuplach" wąsate Zdzichy dokonują takich szczepów ale w trochę innym celu i na trochę nowszych gablotach.


5 komentarzy:

 1. W zestawieniu z autami wokół, wygląda jak przybysz z innej planety. W Polsce takiego kontrastu by nie było :p

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Biorąc pod uwagę stosunek liczby nowych fur w Polsce i tu to faktycznie u nas kontrast byłby trochę mniejszy.

   Usuń
 2. Piękny!
  P.S. Kiedy wrzucisz wersję "wood"? ;-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Faktycznie była takowa wersja. Niedługo wrzucę ale nie Minora tylko Passata!

   Usuń