Translate

wtorek, 11 listopada 2014

PRAWDZIWA PATYNA: Wolseley 1500Witam. Dziś małe foto-zaskórniaki z Bristolu, bo coś tam jeszcze pałęta mi się po dysku. Bohaterem będzie auto o niewymawialnej dla mnie nazwie, które jak widać, stało sobie na malutkiej bristolskiej uliczce Tree Field Place. Wolseley 1500 to bliźniaczy model Riley'a 1.5 (zwany po prostu One-Point-Five). Oba auta produkowano w latach 1957 -1965. Ten drugi był bardziej wygrubaszoną wersją - było kilka różnic, ale mało istotnych. Wolseley posiadał m.in. jeden gaźnik, a Riley dwa, inne były hamulce, troszeczkę inny przód, trochę inne wnętrza (lepiej wykończone w Riley'u). Odbiło się to na cenie i wielkości sprzedaży - powstało 40.000 Rileyów i aż 104.000 Wolseleyów.
Obecnie właścicielem marki Wolseley jest Shanghai Automotive Industry Corporation.

Przyjemna patynka - jeździłbym


5 komentarzy:

 1. "Obecnie właścicielem marki Wolseley jest Shanghai Automotive Industry Corporation." - dlaczego mnie to nie dziwi? A co do auto: osobiście - zajebiście! ;D

  OdpowiedzUsuń
 2. Fajna maszyna, taka typowo brytyjska stylistyka.

  OdpowiedzUsuń
 3. Z tego widać że British Leyland już od wczesnych lat osiemdziesiątych prowadził politykę sprzedaży tego samego auta pod kilkoma markami. Nic dziwnego że na drodze ewolucji doszło do wyprodukowania takich kwiatków jak Austin Allegro/Maestro a potem do bankructwa i wykupienia przez Chińczyków.
  Choć sam Wolseley zacny. I ta patyna! Mniam.

  OdpowiedzUsuń