Translate

czwartek, 29 grudnia 2016

RDZAWE NEWSY: Jedyny prototyp Tatry 603A na sprzedaż!


Rynek czeski nie przestaje mnie zadziwiać - jakiś czas temu pisałem o prototypie furgonetki opartej na Skodzie 742, a teraz pojawiło się coś znacznie, ale to znacznie ciekawszego. Mowa o widocznej powyżej Tatrze 603A - jedynym egzemplarzu na świecie, samochodzie, który powstał w 1961 roku z zamiarem zastąpienia Tatry 603, która w owym czasie już nieco "trąciła myszką". 603A posiadała dużo nowocześniejsze nadwozie o bardzo przyjemniej dla oka linii, lecz pod nim skrywała się klasyczna dla Tatry technika, czyli umieszczony z tyłu, chłodzony powietrzem silnik V8 - w tym przypadku o pojemności 2472 cm3 i mocy 105 KM. Jak wiemy z planów zastąpienia 603-ki 603A niestety nic nie wyszło i następcą 603-ki ostatecznie została pierwsza generacja 613-tki (tak zwana "Chromka"). Patrząc na oba auta tzn. na 603A i 613 dochodzę do wniosku, że Czesi wykonali znacznie lepszą robotę niż Włosi z Carrozzeria Vignale odpowiedzialni za stylistykę 613-tki, która ma w sobie jakiś pierwiastek Poloneza. 603A natomiast charakteryzuje się bardzo miękką i elegancką linią, sam nie wiem co lepsze - przód, czy tył.

Tu jeszcze jedno zdjęcie z 1961 roku:


Muzeum Tary prawdopodobnie nie będzie zainteresowane samochodem - mają już w swoich zbiorach 603A w wersji Ambulans, ale wszystko rozbija się głównie o finanse. Auto zapewne kosztuje naprawdę spore pieniądze - konkretna cena jest dostępna tylko na zapytanie. Auto przed remontem kosztowało okrągły milion koron, czyli około 165.000 zł. Teraz po kompleksowej, trwającej aż 5 lat renowacji w znanej firmie Ecorra kwota żądana za auto jest co najmniej kilkukrotnie wyższa.

A tak Tatra wyglądała przed renowacją:


Tak przy okazji to Tatrę 603A możecie zobaczyć na świetnej grafice autorstwa Jan Hrebíčka i Ondřeja Červinki. Widzimy na niej grupę młodych ludzi w Tatrze 603A uciekających przed VB (czes. Veřejná Bezpečnost, czyli odpowiednik polskiej Milicji Obywatelskiej) w biało-żółtej Tatrze 603. W TYM miejscu znajdziecie fajne detale obrazujące jak wiele pracy zajęło jej stworzenie.
Źródło zdjęć: Encotee

7 komentarzy:

 1. Jaaki to jest piękny samochód! Genialne kształty... Grafika również robi niezłe wrażenie :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Łądny ten prototyp, aż szkoda że nie wszedł do produkcji. Najlepiej im chyba wyszedł tylny pas i światła. W przodzie można się doszukiwać podobieństwa do Chevroleta Corvaira 2 generacji....

  .... zaraz, zaraz, Tatra była wcześniej. W takim razie amerykanie ukradli im ten projekt, tak jak żabojady Beskida ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Silnik ze skrzynią z tyłu, wajcha przy kierze - ależ ten mechanizm musi być skomplikowany.

  A ogólnie piękny sprzęt.

  OdpowiedzUsuń
 4. Fajna! Myślałem pół dnia co mi przypomina owa Tatra. Po długim procesie tentegowania w głowie (cytat- Król Julian)- wymyśliłem! Otóż Oldsmobile Aurora (pierwsza wersja) był według mnie inspirowany owym czeskim prototypem. Odsyłacz do gogle images:
  https://www.google.pl/search?q=oldsmobile+aurora&biw=1366&bih=673&source=lnms&tbm=isch&sa=X&sqi=2&ved=0ahUKEwjqw5f0-qbRAhVMKMAKHe2cB4QQ_AUIBigB#

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Faktycznie - taka bardziej wpółczesna interpretacja sylwetki 603A :)

   Usuń
 5. Bardzo ciekawie napisane. Jestem pod wielkim wrażaniem.

  OdpowiedzUsuń