Translate

wtorek, 2 sierpnia 2022

PRAWDZIWA PATYNA: Chevrolet K30/V30 3+3 Crew Cab 6.2 V8 Diesel

Witam. Już na wstępie pominę nieco wstydliwy temat częstotliwości publikacji wpisów na szrociakowym blogu i przejdę od razu do rzeczy pokazując Wam fajnego grata - sprytne odwrócenie uwagi, co nie?

Wróciłem ostatnio z Islandii i mam dla Was masę materiałów. Zacznę od tego... w zasadzie to od tego czegoś. Spędziłem sporo czasu zastanawiając się, co to właściwie jest za grat. Na pierwszy rzut oka wiadomo - jakiś SUV/pickup od Chevroleta. Moja pierwsza myśl była taka, że jest to Suburban VII generacji po pierwszym liftingu, ale potem zobaczyłem, że przecież ta zabudowa z tyłu to jest nakładka, czyli pierwotnie to był pickup z podwójną kabiną (to oznacza plakietka 3+3). 


No ale jaki dokładnie pickup? Kolejna myśl - to na pewno seria C/K, na której zresztą powstał Suburban, ale może to jednak Sierra, jak wskazuje stosowny emblemat na boku auta? Druga opcja odpada, bo koncern co prawda ten sam, ale tylko GMC sprzedawało pickupy pod nazwą Sierra, więć to "SL Sierra" oznacza zapewne tylko jakąś opcję wyposażenia. W takim razie można już mieć pewność, że to co widzimy to trzecia generacja pickupów serii C/K, zwanej "Rounded Line" z podwójną kabiną. W tym konkretnym przypadku to K, gdyż widać, że egzemplarz na zdjęciach ma przedni most napędowy (C - napęd na jedną oś, K - napęd na 4 koła). Stawiam na K30-tkę, bo nie sądzę, żeby to była zwykła 20-tka (ładowność 750kg). I jak już sobie myślę, że jestem w domu, wówczas wpadam na trop, że w 1987 roku Chevrolet zmienił nazewnictwo. To, co dotychczs było serią C/K począwszy od tegoż roku w związku z wprowadzeniem odrębnej linii pickupów na nowej platformie GMT400, stało się serią R/V. Czyli równolegle, aż do 1991 roku produkowano dwie generacje pickupów Chevroleta - stąd zmiany w nazewnictwie. Ręce opadają. Analogicznie do poprzedniej serii R-ki mają napęd na tył, a V-ki na 4 koła. Z zewnątrz seria R/V nie różni się od starej C/K... W takim razie to jest K30-tka lub V30-tka z lat 80. i tutaj muszę się poddać. Silnik, czyli sławetny 379-calowy V8 Detroit Diesel wskazuje na lata 1982-1991. Tyle można tutaj wydedukować.


Na koniec jeszcze linia modelowa trucków Chevroleta z 1988 roku. Trochę zamieszali:)Brak komentarzy:

Prześlij komentarz